May 15, 2015 - 16:36 AMT
Armenian Internet Traffic Exchange Foundation Armix has received new network equipment free of charge from VivaCell-MTS.
As the company said in a press release, the cutting-edge HP DL 370 servers donated by VivaCell-MTS will ensure the uninterrupted operation of the Armenian part of the Internet traffic which is processed by Armix. The equipment will also allow the operators, which have joined Armix to exchange Internet traffic with both 1 GB and 10 GB speed options.
Besides, the new servers will improve the access of operators, interconnected through Armix to Google Global Cache-GGC and to the biggest provider of Armenian content Arm-Tube (www.arm-tube.am).
“VivaCell-MTS provides continuous support to initiatives of creating and developing Armenian content, as well as to organizations regulating the operation of the Armenian part of the Internet. This is how the Company understands and exercises the sustainable approach to the business and considers this an important precondition for the improvement of the field,” stated VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.