September 18, 2006 - 15:20 AMT
Time and history demand new approaches and behavior models from Armenia. What has been done by state and various other organizations for 15 years of independence is not coordinated and it not enough for solving national problems, Chair of preparatory commission, Armenian FM Vartan Oskanian stated at the opening of the Armenia-Diaspora Third All-Armenian Forum. In his words, it is necessary to unite efforts of Armenian people, to determine national priorities for attaining our goals.
«Now independent Armenia, as never before needs the support of the Diaspora. At the same time, each our compatriot living abroad should feel the state capable to protect and help him,» the Armenian FM remarked.
He also underscored that at the beginning of the 21st century the Armenian people got an opportunity for spiritual, cultural and economic development for the sake of national interests.