May 18, 2015 - 13:18 AMT
DevGAMM international conference for game developers and publishers wrapped up in Moscow, with Armenia's Triada Studio winning two prizes.
Triada Studio's Shadowmatic 3D puzzle scored the Excellence in Visual Art and Media Choice awards. The game was also featured in the Game of the Day section at the iOS Games website for iPhone, iPad and iPod Touch games. "Shadowmatic excites the most unbelievable feelings – it's an admirable puzzle, executed in an excellent style. Quality visuals being an important factor in the game experience, the developers rose to the challenge – the shapes look incredibly well-designed, they're made of stone, metal and bone, with the characteristics of every material maintained," iOS Games said.
On April 4, 2015, Shadowmatic was honored at ArmNet Awards, scoring prizes in Innovations and Design and Comfort nominations, as well as Grand Prix for the best mobile app.
The game includes 9 rooms and over 70 levels. Each room has a unique atmosphere with a related musical composition that can be downloaded from iTunes. Shadowmatic features gorgeous graphics, secondary objectives, nonlinear level progression and 3D parallax view.
The game employs a special system of hints that could be used in case of necessity. First hint is a word or a phrase that implicitly hints at the hidden silhouette’s practical, visual, or any other properties and functions. Second hint is another word or a phrase, which, in conjunction with the first hint, will provide more context for the silhouette, making your guess easier. Third hint is the title of the hidden object. Final hint reveals an image of the shadow that you’re expected to project. However, the developers suggest that refraining from using any hints at all is deemed to make the game more enjoyable and fun.
The international conference for game developers and publishers DevGAMM Moscow 2015 hosted over 1,500 game industry professionals from all over the world. This time 95% of sessions at DevGAMM Moscow 2015 was dedicated to development, art, game design, programming, sound design, postmortems and porting to all kinds of platforms (Xbox, PlayStation, Wii U, Steam, Facebook, etc.).