Earlier, Azeri Foreign Ministry issued a statement on the Eastern Partnership summit in Riga, accusing the EU of double standards, and urging it to "express a clear and unequivocal stance on Karabakh conflict." "Azerbaijan expects the EU to adhere to the UN resolutions in taking clear steps in providing their fulfillment," the Ministry statement said.
As Armenia's Foreign Minister Edward Nalbandian told Radio Liberty commenting on Azerbaijan's objections to the Karabakh-related articles in a final document at Riga summit, "Azerbaijan yet again ended up in isolation. 28 EU member-states and Eastern Partnership states agreed upon including respective wording in the Declaration. The point is to contribute to efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, as well as that of the Presidents of the OSCE Minsk Group Co-Chair states, and statements made, since 2009, i.e. statements in L'Aquila, Muskoka, Deauville, Los Cabos and Enniskillen, regarding which we declared on numerous occasions that our position is in line with the proposals and elements enshrined in those statements.
It is Azerbaijan that up to day said nothing on that matter. This time reference to those statements was included also in the Declaration of the European Union and Eastern Partnership states. Azerbaijan had some issues on that and, in general, on the point on Karabakh settlement. Maybe, for that very reason Azerbaijan’s Foreign Minister left the hall. Some tried to get him back, but failed. In the result of direct talks with Baku, an understanding was reached that the Declaration will be adopted, and Azerbaijan will present its reservation on respective point. And the Declaration was adopted as it had been agreed upon.
Armenia, European Union member-states and other states of Eastern Partnership shared the view on the matter, while Azerbaijan yet again stood against everybody and ended up in isolation."