September 30, 2006 - 15:29 AMT
French President Jacques Chirac, who is on a state visit in Armenia, attended Tsitsernakaberd to lay a wreath to the Memorial to the Armenian Genocide victims. The President was accompanied by his wife Bernadette Chirac, Foreign Minister Philippe Douste-Blazy, Presidents of the French Senate and National Assembly, members of the governmental delegation and Ambassadors of the two states Edvard Nalbandian and Henry Cuny.
President Chirac made a note in the Armenian Genocide Commemoration Book. He wrote, "Remember. President of France Jacques Chirac." The French leader also planted a fir-tree on the alley leading to the Memorial.
The French delegation visited the Armenian Genocide Museum. Museum Director Lavrenty Barseghian gifted books dedicated to the Genocide to the French President. Armenian Foreign Minister Vartan Oskanian, Mayor of Yerevan Yervand Zakharian and other officials also took part in the ceremony.