October 9, 2006 - 18:49 AMT
The PACE commission for political affairs has considered Adrian Severin's report on the Pact of stability in the South Caucasus, Armenian National Assembly Speaker Tigran Torosian said at a press conference in Yerevan. In his words, some amendments referring to the situation in the South Caucasus will be introduced in the report with the consent of the rapporteur. "In part, the report said that the South Caucasian states have no outlook for EU membership," Torosian remarked.
"Word 'yet' was added to the sentence. The draft resolution is acceptable for Armenia in the whole but the Azeri delegates voiced discontent with the initiative citing the unsettlement of the Nagorno Karabakh problem. The initiative provides for cooperation and integration in the South Caucasus, full use of communications, establishment of trust," the RA NA Speaker said.
He underscored that the position of the Azeri parliamentarians did not have power, since a similar Pact on Stability was adopted for Balkans, where the unsettled Kosovo problem is available.
A process which aims at establishment of a mini EU model in the South Caucasus will be started with the assistance of the EU and CoE within the New Neighborhood program. "This initiative purposes good objectives but its implementation depends first of all on the states of the region," Torosian said, reported newsarmenia.ru.