August 31, 2015 - 17:52 AMT
Azeri borders are safe as long as Baku has the support of Turkey, there can be no problems between the two states, Turkish Prime Minister said, according to Hurriyet Daily.
“We are always together,” Ahmet Davutoglu told reporters on Sunday, August 30, Turkey’s Victory Day. “Azerbaijan’s holidays are our holidays, and vice versa.”
The Agreement on Strategic Partnership and Mutual Support between Azerbaijan and Turkey for strategic partnership and security co-operation was signed in 2010 in Baku by Presidents Ilham Aliyev and Abdullah Gül.