September 15, 2015 - 13:29 AMT
The OSCE Minsk Group Co-chairs will organize a meeting between Foreign Minister Edward Nalbandian and his Azerbaijani counterpart Elmar Mammadyarov on the sidelines of the UN General Assembly, the U.S. ambassador to Azerbaijan said.
According to Robert F. Cekuta, the Co-chairs and the Foreign Ministers will discuss the possibility of organizing a meeting between Armenian and Azerbaijani Presidents later this year.
Commenting on the date of the Co-chairs’ next visit to the region, the U.S. ambassador said the mediators planned to visit the region next fall, failing, however, to mention specific dates.
The 70th session of the UN General Assembly will officially open in New York on September 15. The annual general debate will be held from September 28 to October 3.