October 3, 2015 - 10:59 AMT
Azerbaijani armed forces continuously violated the ceasefire at the line of contact with Nagorno Karabakh on the night of October 2-3.
According to the NKR defense army, 130 ceasefire violations by Azerbaijani armed forces were registered, with over 2000 shots fired from various caliber weapons, including 60-, 82-mm mortars and AGS-17 grenade launchers.
80 ceasefire violations by Azerbaijani armed forces were registered on the night of October 1-2, with around 1300 shots fired from various caliber weapons, including 60-, 82-mm mortars, RPG-7, AGS-17 grenade launchers