November 21, 2006 - 12:52 AMT
I am satisfied with the quick reaction of the Russian authorities to the killing of the Armenian teenager, RA Ambassador to Russia Armen Smbatyan told the Armenian Public Television.  "After the murder the Armenian Embassy appealed to the Russian law enforcement and to credit of the Office of Prosecutor General I should say that a criminal case was initiated immediately," the Ambassador said. At that Amb. Smbatyan underscored that the wave of violence in Russia is not targeted at the Armenian people, reports newsarmenia.ru.
November 11, 2006 a 15-year-old Armenian Nairi Kocharian, an attendee of a hairdressing course, was killed on a railway platform of the settlement of Ivanteevka (Moscow oblast). a criminal case in compliance of Article 111.4 of the Russian Criminal Code (causation of grave physical injuries that resulted in death over carelessness) was initiated. The Russian MFA stated the murder will be thoroughly investigated and those guilty will be punished.