November 9, 2015 - 18:08 AMT
Tehran seeks to establish economic ties with the EEU member states via Armenia, Iran’s Minister of Information and Communications Technology said, according to ISNA news agency.
Mahmoud Vaezi met Monday, November 9, with Armenian Economy Minister Karen Chshmarityan in Tehran.
“Armenia is an EEU member, which gives us the opportunity to export Iranian goods to Russia and other member states,” Vaezi noted.
According to the chief of the Armenia-Iran Joint Chamber of Commerce (AIJCC), Levon Aharonian, the visit aims to boost trade and business cooperation.
Referring to the prospects of Tehran-Yerevan trade ties, Aharonian noted that Iran-Armenia trade volume amounted to $400 million in March 21, 2014- March 21, 2015, expressing hope that the figures will be improved in the future.