For the first time in Armenia, Robots Inc. (Russia) presents the Bal Robotov (Ball of Robots), Ameriabank-initiated project, featuring the world’s most famous robots, in Yerevan.
The first Ball of Robots was held in Moscow in 2014 to become the most successful exhibition project in Russia. The subsequent country tour was a success in Sochi, Krasnodar, St. Petersburg, Minsk and Yekaterinburg.
And now, Yerevan took up the baton to host the exhibition from December 9 to January 10, 2016 (closed days: December 31 and January 01). Set to be held in Yerevan Mall, the exhibit envisages special discount rates for children: AMD 2200 on weekdays and AMD 3300 on weekends. Meanwhile, tickets for adults will cost AMD 2900 and AMD 3900 respectively. Special rates for group school tours are also available.
The event will feature the latest developments of engineering, enabling interaction with robots from all over the world, some of which perfectly incorporate the latest trends in robotics, artificial intelligence and robot teaching systems. Special attention is paid to teaching at all levels, from selection of robots to excursions.
The exhibition will feature over 20 interactive robots from various countries as well as the best of Armenian robotics. Also, the entertainment program includes a dancing robot show, quadcopter zone, robolab, Lego brainstorming/robot building sessions, robot programming and robomarket.
The celebrated RoboThespian – a life-sized humanoid and one of the world’s most cutting-edge and emotional robots will be among the exhibits. RoboThespian can interact with humans, imitate their movements, sing, dance, laugh, cry and even recite Shakespeare, thanks to which it has already been featured in quite a few modern stage plays. RoboThespian even performed onstage at the CeBit opening ceremony in 2014 in front of German Chancellor Angela Merkel and British Prime Minister David Cameron.
Another guest in Yerevan is therapeutic robot Paro from Japan, designed to administer the documented benefits of animal therapy to patients in hospitals and nursing homes; to be featured at the exhibit are Baxter from the U.S. performing various industrial operations, robowaiter Yosha from Ukraine, RoboFootball from South Korea and many other interesting robots with diverse functionalities.
In view of the importance of the event in the social life of Armenia, Ameriabank has involved its partners in the organization process. Major partners of the Ball of Robots are Yerevan Mall and Yerevan Production, with “Ingo Armenia” ICJSC and “Panarmenian Media Group” CJSC providing insurance and informational support, respectively. Among other partners are Aray Electronics Chain, Technolife, Russkoye Radio and Radio Van, Matit, Creato and The Twenty Two design companies, Tumo Center for Creative Technologies, UITE, Ayb School, UNITY Production, GAT Cutting, ImYerevan.com, cult.am and Astghik Publishing House.