December 9, 2015 - 16:45 AMT
The European Commission is expected to present a report with a positive assessment of the reforms in Ukraine and Georgia, and thereby green-light the visa-free travel for Ukrainian and Georgian citizens, UNIAN reports.
Visa requirements may be lifted in both countries in mid-2016, according to some sources.
On December 15, the European Commission is expected to submit a report with a positive assessment of a visa liberalization action plan by Kiev and Tbilisi, which will serve as a prerequisite for the approval of visa-free regime for Georgia and Ukraine by the EU member states.
At the same time it is noted that Kiev has to improve performance in some areas, in particular, fighting corruption, until the spring of 2016.
The move will enable Georgian and Ukrainian citizens to stay in the EU for three months during a six month period, while employment in any EU country will be banned.