December 21, 2006 - 13:47 AMT
Beginning from 2005 Russian and Armenian border troops are carrying out the guarding of 'Yerevan' (Zvartnots airport) checkpoint, said lieutenant-general Sergey Bondarev, the head of FSS (Federal Security Service) Russian Border Troops in Armenia to a news conference in Yerevan. In his words, the Armenian National Security Service renders the Russian frontier troops great assistance.
"We were given special equipment, which allows us to greatly reduce the time for registration of border control of passengers." Said Bondarev.
Sergey Bondarev also added that 37% of Russian FSS Border Troops in Armenia make Armenians. "24% are officers of the Russian Army with Armenian nationality, 90% of ensigns are Armenian citizens," he said. The head of Russian border troops also underlined that there have been no problems on ethnic grounds. He stressed that criminality also decreased during the past year.