December 22, 2006 - 16:06 AMT
The RA parliament has approved President Robert Kocharian's proposal on advisability of suspending agreement "On the Status of the CIS Economic Court" as regards Armenia. According Justice Minister Davit Harutyunian the examination of the role of CIS EC shows that the structure does not play significant role in the economic life of the CIS member states and resolution of economic disputes.
"Economic disputes were not considered during the existence of the Economic Court. The principal issues referred not to violations of economic obligations of the states but to agreements concluded in the CIS framework and interpretation of signed international agreements," he said.
Besides, the Minister said, only 8 CIS member states joined the treaty and the passivity of t he Court was conditioned by its regulations, according to which the Court doesn't possess outlined authority and its decisions are of recommendation and declarative nature.
At the same time the Minister informed that Armenia possessing the right to appoint two judges is not represented in the CIS EC now. The last Armenian judge was released from his duties by the RA President's decree.
Armenia maintains extra responsibilities, including financial ones, without being represented in the Court," the Minister said adding that suspension process was launched by other member states as well.
When commenting on the decision RA parliament Tigran Torosian remarked that the republic doesn't wish 'CIS dismantling' and has always exerted efforts for the CIS formation, reports newarmenia.ru.