December 23, 2006 - 14:44 AMT
On December 23 in the Headquarters of Russian Forces in the Caucasus an act of was signed on passing the headquarters' building to the Georgian side. Thus, the process of withdrawal of Russian garrison from the Georgian capital completed. The documents were drawn up between the Russian command and the representatives of the Georgian Defense Ministry. The building is taken under control by the Georgian military police. The Georgian side has already examined the situation in the building.
Earlier garages, warehouses and the building of the military hospital of the Russian garrison were passed to the Georgian side. The Georgian Defense Ministry stated, that on December 24 a group of 13 Russian inspectors will be sent from Tbilisi to Batumi to control the withdrawal process of the Russian bases . The group controls the process of withdrawal of military equipment and personnel from Batumi and Akhalkalaki bases. According to the agreement between the two countries, Russia must complete the withdrawal process till the end of 2008, Lenta.ru reports.