December 26, 2006 - 13:27 AMT
Turkish organizations are going to send protest letters to American movie actor Sylvester Stallone who intends to screen Franz Werfel's 'The 40 Days of Musa Dagh'. As Turkish Milliyet reports, Savaş Eğilmez, the chairman of the so-called 'Association on struggle against Armenian Genocide ackowledgement' stated that "movies are often used for propagandistic goals and this time the Armenians also are going to use such an opportunity. Austrian writer, a Jew by descent Franz Werfel has written this novel in 1933. It is full of lie since the author wrote it after talking to the Armenians with nationalistic and radical views," Eğilmez claims. In his words, "it is necessary to take appropriate measures till the start of shoots, since after everything has already began it will be more difficult. "We have already sent appropriate documents about the events of those days to the producers of the film. Our compatriots will assist us to urge the producers not to shoot the film," he underlined.
It's worth reminding that Sylvester Stallone declared about his intentions to shoot a film about heroic defense of Musa Dagh in 1915 in Ottoman Empire on the bases of 'The 40 Days of Musa Dagh' book. Alongside, he stated that Ankara near 85 years carries out a denial policy of the Armenian Genocide, reports the Armenian Public Television.