January 18, 2007 - 18:27 AMT
The American Army can strike on Iran till April of this year, reported Kuwaiti newspaper The Arab Times appealing to informed sources. According to it, the U.S. attack will be launched from sea with the support of anti-missile defense System 'Patriot'. It will allow the U.S. not to jeopardize its army and to restrain any possibility for reaction from any country in the Persian Gulf. "The American forces in Iraq and other countries of the region will be protected from any Iranian missile strike with the help of advanced missile system 'Patriot'," told the source the Arab Times, Newsru.com reports. The main targets will become objects of oil and nuclear industries. The U.S. and its allies guarantee the new military campaign in Middle East will not result in ecological catastrophe in the region. According to the source, the United States has chosen April, since the British Prime Minister Tony Bleer told, it will be his last month in the post. "The U.S.A. must take measures towards Iran and Syria till April of 2007," cites the publication the words of Bleer. Washington has already launched preparations for the possible strike on Iran. Currently several warships have been sent to the Persian Gulf and several will be sent till the end of the month.
As was reported earlier, like in Iraq, as a cause for military actions in Iran will serve nuclear weapons, though they will be limited with strikes on some military factories. According to the source, the Bush Administration supposes that after overthrowing the Iranian regime a new balance of forces can be established in the region. Thus, the American authorities think that it will calm down the situation in Iraq and will promote the democratic process in the country.
In his part, Iranian President Mahmoud Ahmadi Nejad stated the U.S.A. will not have courage to attack Iran.