February 20, 2016 - 10:37 AMT
A Kurdish militant group on Friday, February 19 claimed the suicide car bomb attack on a military convoy in the Turkish capital Ankara that killed 28 people, threatening new attacks targeting the crucial tourism sector, AFP reports.
The Kurdistan Freedom Falcons (TAK), who have been linked to the outlawed Kurdistan Workers Party (PKK), said the attack was revenge for operations by the Turkish military in the southeast of the country and warned foreign tourists not to visit Turkey.
"On February 17 in the evening a suicide attack was carried out by a sacrifice warrior on a military convoy of the fascist Turkish Republic in Ankara... The attack was realised by the Immortal Battalion of the TAK," the TAK said in a statement on their website.
Wednesday's attack struck at the heart of Ankara in an area where institutions including the army headquarters and parliament are concentrated. It was one of the deadliest attacks on the Turkish military in recent years.
Ankara has insisted that the Syrian Kurdish People's Protection Units (YPG) and Democratic Union Party (PYD) were behind the attack, although its claims have met with scepticism from chief NATO ally the United States.
The YPG and PYD deny accusations from Ankara that they are branches of the PKK and have rejected having any involvement in the attack.
The TAK named the suicide bomber as Zinar Raperin born in 1989 in Turkey's Kurdish-dominated eastern region of Van, who had been involved with the Kurdish "freedom struggle" and since 2011 with the TAK, AFP says.
The TAK's claim of the bomber's identity is in contradiction to Prime Minister Ahmet Davutoglu who said the bomber was a Syrian national YPG operative.
In an additional English-language statement the TAK warned it aims to "destroy" tourism in Turkey.
"We warn the foreign and native tourists not go to the touristic areas in Turkey. We are not responsible for who will die in the attacks targeting those areas," it said.