January 23, 2007 - 17:00 AMT
There exists a notion of "State within the State" in Turkey, the leadership of which consists of a group of people who are members of political, military and business circles of the country, stated specialist in Turkic philology Ruben Safrastyan, the head of Oriental Studies Institute of the RA NAS (National Academy of Sciences) to the PanARMENIAN.Net journalist. In his words, names of those men are unknown, but they have big possibilities to make decisions and means to fulfill them. "Those people joins the aim to keep the bases of the Kemalist republic untouched, the foundation of which besides the principle of separation between the state and religion, also makes state ideology of Turkish superpower nationalism. Turkish researchers do not exclude that the "Deep State" in a certain way manipulates the movement of 'Grey Wolves", stressed Safrastyan.
He also reminded that the phenomenon of "Deep State" for Turkey is not new, the tradition comes still from periods of Young Turks. "The Ottoman Empire from 1908 till 1918 was actually ruled by the Central Committee of Young Turk's party, and the names of the members of the party were kept in secret. The whole above mentioned leads us to a thought that Hrant Dink's assassination we should view in the number of such crimes, which will have influence not only on the public atmosphere in Turkey, but also it will be used by different political movements for their own goals," he underscored.