April 2, 2016 - 16:25 AMT
President Serzh Sargsyan will chair a Security Council meeting Saturday, April 2 to address the Azerbaijani attacks on the Nagorno Karabakh contact line and related issues, the President’s press office reports.
On his way from the United States to Armenia, President Sargsyan was briefed about the escalation on the contact line between Nagorno Karabakh and Azerbaijan, the President’s spokesperson said.
According to Vladimir Hakobyan, the presidential aircraft will in the next few hours land in Yerevan.