February 8, 2007 - 19:07 AMT
U.S. Defense Secretary thinks that American armed forces must be ready for a large-scale war, the Associated Press reports. "We need a full set of measures to conduct a war, including both special military units necessary for war against terrorists and infantry troops to be able to fight against large regular armies. We do not know what changes can take place in such countries as Russia, China, North Korea, Iran and others," Robert Gates stated.
He made this statement February 7 during hearings in the U.S. House Committee on Armed Services, when congressmen were discussing United States' military budget of FY2008. Gates supported the military budget, which supposes to increase the number of U.S. infantry and marines. These measures must increase the number of 'free detachments' under the control of Pentagon, in order to be able to respond to possible new threats.
It is worth mentioning that after the end of "cold war" Russia and China were not labeled by the higher command representatives of U.S. army as potential enemies alongside with North Korea and Iran, which are included in the list of the so called "axis of evil", Lenta.ru reports.