February 12, 2007 - 17:10 AMT
The Kars-Akhlkalaki-Baku railway project seems real and extremely undesirable for Armenia, director of Caucasus analytical center Victor Yakubyan told a PanARMENIAN.Net reporter. "I do not understand the logic of politicians and experts speaking of its economic inexpedience. How can a railroad between Azerbaijan and Turkey be inexpedient? It's hard to understand. It's obvious that the railway will be loaded not only with freight cars but also passenger trains," he underscored.
The project may be expensive, the security issues may bring difficulties, but Baku and Ankara will not spare funds to connect the railway. I'm surprised why they have not built it so far. It's quite another matter that it would be cheaper to resume communication through the existing railway but, as you know, political problems compensate economic expenses, said he.
The expert is convinced that the project is a tool of political pressure on Armenia and it will be implemented. "As for the U.S. position, it's conditioned not by concerns about Armenia but by the intrigue of the American-Turkish relations. The U.S. is not interested in Turkey's increasing transit potential. The project is not profitable for Georgia either. In general, I think the strengthening of the Azeri-Turkish 'belt' on Georgia's neck is one of the urgent challenges to the Georgian state system. Tbilisi, after protracting the negotiations, has yielded," the expert underscored.