Azerbaijan used various caliber firearms and sniper rifles to open random bursts of fire towards Armenian positions on the night of April 29-30.
Showing restraint, the Armenian Armed Forces’ frontline units retaliated only in case of extreme necessity to continue controlling the situation on the border.
Azerbaijani armed forces continued violating ceasefire on the line of contact with Nagorno Karabakh overnight on April 29-30, using not only firearms, but also 60- and 82-mm mortars.
As a result of Azerbaijan’s violation of the verbal agreement on ceasefire, two Karabakh soldiers, Garik Movsisyan (b. 1997) and Vazgen Harutyunyan (b. 1968), were lethally wounded.
The Nagorno Karabakh Defense Ministry declared that the rival’s actions will be retaliated, with Azerbaijan bearing the whole responsibility of consequences.