February 26, 2007 - 21:21 AMT
Armenian Foreign Minister Vartan Oskanian will depart for London February 27, where his meeting with Brian Fall, United Kingdom's Special Representative in the South Caucasus, is scheduled, the RA MFA Press Office reports. V. Oskanian will deliver a speech in Cambridge Union Society. The Armenian FM will arrive in Ireland with a working visit February 28. In Dublin he will meet with his Irish counterpart Dermot Ahern and members of the Joint Committee on European Affairs of the Irish parliament. Besides, Oskanian will have a speech in the Institute of European Affairs.
Vartan Oskanian will depart for New York March 1, where he will meet with UN Secretary General Ban Ki-moon. The Foreign Minister will return Yerevan March 4.