March 1, 2007 - 18:38 AMT
"A tragedy in Sumgayit became the continuation of genocide policy in relation to Armenian people," NKR Prime Minister Anoushavan Daniyelian stated to journalists during the events, dedicated to the 19th anniversary of Armenian massacre in Sumgayit. He said, Karabakh conflict was imposed to Armenian people at the time, when the nation was weak and has been rehabilitating from wounds. The Premier noted that Karabakh national-liberation struggle was the first response to the unjust things after the genocide relating Nagorno Karabakh people.
Answering the questions on refugee problems, the Head of Karabakh Government said, according to the decision of the government the given category of citizens is in the center of attention the executive body, and second year up compensation and dwelling have been given to refugees from Sumgayit and whole Azerbaijan. The first large program will be realized this year. "Presently 15 houses were built, which will be put in commission in the near future. "Similar programs were realized in the NKR regions as well", - Anoushavan Daniyelian noted.
On February 27, 1988 Armenian pogroms in Azerbaijani town of Sumgayit were launched. During three days dozens of Armenians were killed, exact number of victims is still unknown. Official sources informed about 32 killed. Sumgayit events became the response to the decision of Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast from February 20, 1998 "On petition before the Supreme Council of Azerbaijani SSR and Armenian SSR to pass NKAO from the Azerbaijani SSR into the Armenian SSR".