May 26, 2016 - 12:41 AMT
Midfielder for the German football club Borussia Dortmund Henrikh Mkhitaryan said Wednesday, May 25 that he is currently concentrated on the games of the Armenian national team.
“I’ll think about my club engagements later,” Mkhitaryan told a press conference in Los Angeles.
According to him, they haven’t managed to explore the Guatemalans with whom they are going to play on May 28, but added that Armenia will be playing with quite serious teams.
“We are included in a group with some of the world's best teams so reaching the World Cup final will be tough,” Mkhitaryan said.
“We should move forward step by step, given that our team has just begun taking shape.”
Mkhitaryan has been linked with a move to the Premier League following a sensational season for Dortmund.
Reports from Russia last week claimed the Gunners have already held talks with the player’s representatives and he has begun house hunting in London.
And German newspaper Bild said the Blues were also keen to sign the Armenia international for a fee of £46million (around $6 million).
However, both clubs could be forced to wait, as fresh reports in Bild claim Dortmund will make a shock decision to keep him for one more season and allow him to leave for free next year.