March 12, 2007 - 14:09 AMT
The Supreme Court brought a verdict of guilty against 6 residents from Podmoskovie for murder of an Armenian citizen, who was killed in a suburban train heading to Odintsovo district in 2005. The Moscow Prosecutor's Office reported that the 6 residents of Odintsovo district have been sentenced to various, including long-term imprisonment. The age of suspects ranges from 19 to 28, three of which were students of higher institutions and specialized high schools. According to the investigation, the young men, who are followers of radical and nationalistic views, "in advance agreed on joint attacks on persons of non-Slavonic nationality". They decided to look for a victim in suburban trains of Beloruski direction and to shoot the scene of beating in order to sell it further. During two hours they changed trains and walked through carriages, looking for people with non-Slavonic appearance. Finally in the train heading to "Odintsovo-Bakovka" the young men came across Armenian citizen Samvel Tadevosyan. Attacking the victim the suspects began to beat him with their feet, hands and a metallic chain. They shoot the scene on a digital photo-camera with a video function. After stealing victim's cell phone, money and documents, the suspects delivered several blows to Tadevosyan's head and neck with a splinter of a glass bottle, in the result of which he died on the spot. According to investigators, the same night two more people became victims for defendants in trains, including a police lieutenant colonel. They took away victims' money, valuable things and documents.
The Moscow District Court brought a verdict of guilty against the 6 suspects for murder and deliberate medium-scale damnification to health, committed by a group of persons with preliminary agreement on grounds of national hatred, as well as for brigandage, robbery and theft of passport. The Supreme Court of Russian Federation examining appeals generally left unchanged the verdict of lower instances. Defendants Maxim and Aleksey Osipovs and Vladimir Maluntsev have been sentenced accordingly to 11.5, 6.5 and 4.5 years' of imprisonment in a colony of common regime. The other three juvenile offenders have been sentenced to 9.5, 9 and 4.5 years' of imprisonment in a colony of common regime. The 7th suspects-Anton Palamarchuk, was sentenced to 2 years' of imprisonment in a settlement-colony, NEWSru.com reports.