Armenia and Iran plan to sign an agreement on abolishing visas. A corresponding draft agreement is included in the agenda of a cabinet meeting to be held on June 2, Novosti Armenia reports.
The agreement is aimed at the further development of relations between the two countries, strengthening mutually beneficial economic, trade and other ties, as well as the regulation of mutual visits of citizens of both states.
According to the document, Armenian and Iranian citizens may stay without visas on the territory of the other party for up to 90 days in any half year period. Relevant authorities of both states can extend the period of the stay.
Also, the agreement provides a list of documents allowing to enter the territory of a neighboring country without a visa.