March 15, 2007 - 16:42 AMT
"Currently we need activation in the negotiation process of the Nagorno Karabakh conflict settlement process, RA NA Speaker Tigran Torosyan told a press conference in Yerevan. He said, it's time to slightly reconsider Armenia's policy in this issue. "The Azeri side acts more active than the Armenian side, it invests huge money in the propaganda from its viewpoint. We cannot seat and wait, because this work finally will begin to yield its fruit," Torosyan stressed.
As to the 2006 human rights report of U.S. State Department, where Nagorno Karabakh and the territories under its control are labeled as "occupied territories", Tigran Torosyan said those formulations are unacceptable and rough for Armenia.
"NKR has no relation to the human rights report. The United State is a OSCE Minsk Group Co-Chair country and givers assistance to Nagorno Karabakh every year. All this does not coincide with ideas of the State Department," Torosyan said.
He reminded there are two principles on the base of the settlement - territorial integrity and the right of a nation to self-determination. "If only one principle is touched in the report, it would be expedient to mention and the second one - the right to self-determination, the RA NA Speaker underscored.