March 19, 2007 - 17:03 AMT
"The President of the OSCE Parliamentary Assembly, Goran Lennmarker, who participated in the meeting of the PACE Permanent Commission as a guest, said that upon completion of the parliamentary election in Armenia scheduled for May 12, a peaceful agreement may be signed on the Nagorno Karabakh conflict settlement," said the member of the Azerbaijani delegation to the Council of Europe's Parliamentary Assembly (PACE), Rafael Huseynov, who attended the meeting of the Permanent Commission.
Lennmarker delivered a report on the political situation in Europe, according to him. His report touched upon the Nagorno Karabakh conflict as well. He said that a peaceful agreement may be signed between Azerbaijan and Armenia. Lennmarker stressed that the sides have discussed the proposals of the OSCE Minsk Group and an agreement was reached on several aspects.
According to the Azeri MP, Lennmarker noted that in 2001, in Key-West, Azerbaijan and Armenia were too close to come to an peaceful agreement. However, even now, the positions of the both sides are very close to each other. "He added that the resolution of the conflict depends on mutual conflicts, and both Armenia and Azerbaijan should be ready for making mutual compromises. At the same time, the peaceful resolution depends both on the two Presidents and readiness of the both nations for compromises," said Huseynov.
Mr. Lennmarker also noted that peaceful resolution of the Nagorno Karabakh conflict may have positive effects on the resolution of other conflicts.