VivaCell-MTS hosted a group of young Diaspora Armenian volunteers from different countries aged between 20 and 32 years, who volunteer for an average of 4 months each and are ready to use their professional skills in Armenia’s provinces.
At the meeting, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian briefed the volunteers about key aspects of the company’s operation, the main values guiding it, as well as its strategy in the sphere of corporate responsibility.
With the support of VivaCell-MTS, the Birthright Foundation has been helping Armenians from 32 countries volunteer in the provinces since 2004. Yirikian’s success story was one of the factors triggering the interest among young Armenians from the Diaspora to visit Armenia and engage in various projects.
VivaCell-MTS said it pays particular attention to having more Armenians from the Diaspora discover their homeland.
“VivaCell-MTS finds that the best way to learn about Armenia is not just to explore the country as a tourist destination but as a venue where people can work as professionals or contribute through volunteering in projects aimed at assisting different target groups of the society. Discovering Armenia means becoming part of it, feeling the country, getting experience through communicating with people, learning about their daily lives, and much more. It is also important to engage in friendly relationships with peers and create long-lasting personal and business ties,” the company said in a statement.
“It is quite positive and promising that you made that step and came all the way to visit your homeland. No matter where they are, Armenians all over the world should be equally committed, consistent, and hardworking for the well-being of our country. We can succeed if we are optimistic and rely on the idea of personal and corporate responsibility toward our country,” Yirikian said.
The volunteers, in turn, shared their impressions of Armenia. The meeting with Yirikian was held in a question-answer format covering a wide range of issues. The discussion during the meeting helped the young people have a clearer idea of business administration and management.