The OSCE Chairman-in-Office, German Foreign Minister Frank-Walter Steinmeier will visit Armenia on June 29-30, Aysor.am reports citing diplomatic sources familiar with the matter.
At a meeting on June 23 with the OSCE Minsk Group Co-chairs, Steinmeier announced about an upcoming visit to the South Caucasus.
Steinmeier welcomed the recent improvements in the upholding of the ceasefire. There was agreement among the participants of the Berlin meeting that a sustainable ceasefire and a return to political negotiations remain indispensable.
The June 23 talks also served the goal of co-ordinating possible further steps towards achieving a settlement to the Nagorno Karabakh conflict, also with a view to Steinmeier’s upcoming visit to the region.