OCSE will hold a three-day conference dedicated to conflict situations in the Organization’s area, also set to focus on the situation in Nagorno Karabakh, TASS reports.
The OSCE cautiously pointed to a positive-looking trend that emerged at the recent consultations between Armenian President Serzh Sargsyan and Azerbaijani leader Ilham Aliyev in Saint Petersburg, TASS says.
It was earlier reported that Russia will in the next few days brief the representatives of the OSCE Minsk Group co-chairing countries on the results of the meeting.
“The Minsk Group Co-chairs will be informed on the outcome of the meeting via telephone calls,” a diplomatic source said.