“Tevanik”, a trilogy dedicated to the Nagorno Karabakh conflict was named the winner of the Hollywood International Moving Pictures Film Festival’s June 2016 Edition, Director Jivan Avetisyan said in a Facebook post.
"Congratulations on being a winner on the 2nd best reviewed Film Festival in FilmFreeway, HIMPFF,” Avetisyan cited a letter as saying.
“We are pleased to inform you that your project is a Winner at Hollywood International Moving Pictures Film Festival, June 2016 Edition."
Also, the movie is included in the competition program of VOICES film festival to be held in the Russian city of Volgograd on July 7-9.