April 6, 2007 - 17:00 AMT
Presidents of the unrecognized republics - Abkhazia, South Ossetia and Transdnistria - which formed the commonwealth "For Human Rights and Democracy" in 2006, will hold a meeting in Sukhumi April 10-12. According to South Ossetian Foreign Minister Murad Jioyev, the President will address the Kosovo issue. We proclaimed sovereignty much earlier. Besides, we are convinced that Kosovo will become a precedent despite the West's unwillingness to acknowledge that," he said.
As to the absence of NKR representative, each member of the movement has good relations with Karabakh on a bilateral basis. "We have much in common. Nagorno Karabakh participates in the sittings of Foreign Ministers of the unrecognized republics. But each case is peculiar. Karabakh sends observers to our meetings and we are glad to host them," he said, Vremya Novostey reports.