April 9, 2007 - 16:19 AMT
Russian State Duma Deputy Sergey Shishkarev ("United Russia" fraction) addressed to the Armenian nation in connection with the coming 92nd anniversary of the Armenian Genocide in Turkey. According to the Russia based "Yerkramas" Armenian newspaper, in particularly the Deputy says, "Dear friends! On April 24 the humanity is bowing down before victims of the Armenian Genocide in 1915. Almost a century separates us from that tragedy, but such wounds do not heal soon. The way of repentance and reconciliation demands a lot of courage from politicians, but a few of them are capable of that. Disputes in Turkey himself and the European Union if to recognize or not the fact of Genocide, proves that.
Unfortunately, the situation in the Caucasus again arouses anxiety. The military conflict that may lead the current opposition between Iran and the United States, is capable to provoke a catastrophe. Powerful and independent Iran allows to keep the balance of interests of regional superpowers, including those, which have common borders with Armenia. But if a war breaks out, this balance will be upset. And you and I imagine the possible consequences.
Russia is strongly for keeping peace near our southern borders, peace near borders of Armenia and other South Caucasian states. Enough blood. We call on wisdom and prudence not only of political leaders, but also nations: after all in all wars first of all ordinary people suffer loses and pain.
"Bowing down before victims of the Armenian Genocide in Ottoman Turkey, I think, first of all, about the world for each of us, the world for our children, the world for our near and remote neighbors on the planet. I believe those, whose memory we are honoring today, dreamed exactly of peace."