July 19, 2016 - 10:48 AMT
The Nagorno Karabakh Defense Army on Monday, July 18 launched multi-level staff exercises, the Defense Ministry’s press service said.
The staff of the Karabakh Defense Army, commanders of military units and battalions are involved in the drills.
“The exercise is aimed at the improvement of management of the armed forces, enhancement of practical skills and interaction among the staff, as well as the decision-making and strategic capabilities of the command staff,” the Ministrey said in a statement.
20 ceasefire violations by the Azerbaijani army were registered along the contact line with Nagorno Karabakh on the night of July 18-19.Azeri troops, in particular, used various caliber firearms to fire over 240 shots towards the Armenian positions.