April 9, 2007 - 17:47 AMT
At the end of April and beginning of May a number of events will be held in Armenia and the Nagorno Karabakh Republic dedicated to the 15th anniversary of Shoushi liberation. On May 7 the premiere of director Arman Manaryan's animated cartoon film "Sasountsi David" will be held in Shoushi movie theatre. The cartoon is shot based on the well-known Armenian epos. The same day Shoushi will host "Golden Apricot" international film festival. Another premiere awaits pupils of Armenia and Artsakh: Armenian Public Television will broadcast film "Our Shoushi".
In the evening of May 8 video projection and presentation of the new general layout of the town will be showed on the walls of Shoushi fortress. The plan has been worked out by SEMA Associates (U.S.A.). Also other videos will be projected on the walls of the fortress, and the new anthem of the town will be performed live. A 15- salvo firework will conclude the evening.
The Center of Cultures, Crafts and Tourism will be opened on May 9, where a photo exhibition titled "Shoushi with children's eyes" will be held during days of festival, as well as Nagorno Karabakh's Informational Center for Tourism will work in Shoushi, IA Regnum reports.
Armenia and Karabakh mark May 9 not only as the Victory Day in the World War II, but also as the Shoushi Liberation Day, as well as the establishment day of NKR Defense Army (since 1992). Armenian volunteer detachments and Nagorno Karabakh Defense army liberated Shoushi May 9, 1992.