April 10, 2007 - 20:12 AMT
Presently the Unites States doesn't hold any talks on installation of anti-missile defense in the South Caucasus, said Jonathan Henick, the PR officer of the U.S. Embassy in Baku.
As PanARMENIAN.Net reported, in early March Missile Defense Agency Lt. Gen. Henry Henry Obering stated in Brussels that the Pentagon would like to station a U.S. air-defense radar in one of Caucasian countries. At the same time he did specify the country. All official representatives of Armenia, Georgia and Azerbaijan said they have not received such an offer from the United States
Later Mr Obering said, "We have not offered any Caucasian state to station an anti-missile radar." He said in order to strengthen defense and protection from possible threats by Iran, experts examined possible trajectories of missile strikes by Iran towards Europe and U.S., after which it became clear that the countries, where air-defense systems can be stationed, are Poland and the Czech Republic. "We have not turned to any country except Poland and the Czech Republic with a request to station air-defense system elements," he said.