April 12, 2007 - 14:46 AMT
Delaware General Assembly adopted a resolution proclaiming April 24 as a day of remembrance of the Armenian Genocide. The Armenian National Committee of America (ANCA) reports the resolution was introduced by State Representative John Kowalko, and faced no opposition when it was brought for a vote by the General Assembly on April 5, 2007. Similar legislation was passed in the Delaware Senate in 1995, making Delaware one of 38 States that recognize the Armenian Genocide. A copy of the Delaware resolution has been sent to Delaware Congressman Mike Castle, as well as Senator Joe Biden and Thomas Carper.
"I was particularly honored to present this resolution since it will officially record and acknowledge a moment in the history of mankind when man's inhumanity to man and humankind's disregard for a civilized morality was made horribly apparent. The attempt to systematically eliminate all traces of a noble civilization such as the Armenian culture is another shameful moment in the history of the world," Kowalko, enthusiastic about the resolution, stated.