April 12, 2007 - 17:57 AMT
An Istanbul court on charged an eleventh suspect over the murder of Turkish-Armenian journalist, "Agos" weekly editor-in-chief Hrant Dink. The court charged Mustafa Ozturk with being an accomplice in the January 19 killing and aiding a criminal organisation. It remanded him in custody pending trial. Ozturk had been questioned by police in February and was subsequently released by a court, but the prosecutor in charge of the investigation appealed and secured an arrest warrant in his name.
Ozturk was taken to Istanbul last month from Erzerum. 17-year-old Ogun Samast is among the 11 suspects, who has already confessed to the murder, the Anatolia news agency reported.
Hrant Dink was gunned down in Istanbul January 19, 2007 by 17-year-old Ogun Samast, a member of a nationalistic group headed by Trabzon resident Hayal Yasin.