April 13, 2007 - 15:51 AMT
The New York Times has launched a web site dedicated to Armenia. 1915 Genocide Bracelet (www.myarmenianpride.com) tells about Armenia's history since ancient times up to present day. Special attention is paid to the history of the Armenian Genocide and Armenia's fate after the World War I, when the Turkish government concluding an agreement with Soviet Russia consigned to oblivion U.S. President Woodrow Wilson's plan which provided for conveyance of 6 Turkish provinces, including Kars and Ardahan, to Armenia.
Last week The New York Times corrected an article which mentioned of the Armenian Genocide. The editorial staff changed term 'massacre' into term 'genocide' that will be henceforth used in all articles concerning the events of 1915.