August 1, 2016 - 20:33 AMT
President Serzh Sargsyan apologized to journalists in the aftermath of a standoff following the seizure of a police station.
“I thank the journalists for their selfless work and contribution to the bloodless resolution. I also apologize to our journalists for the events of the night of July 29-30. That has been the main shortcoming in the course of these days,” the President said in a statement today (August 1) speaking in the aftermath of a standoff following the Yerevan police station siege by Sasna Tsrer armed group, Panorama.am reports.
Speaking to a gathering of a group of artists, medical workers, media representatives, political and community leaders, members of the Public Council, as well as representatives of the government, Catholicos of All Armenians Karekin II and the clergymen, the President assured that proper lessons will be learnt as a result of the crisis.
“I am asking only the journalists, (not the law enforcement officers) to leave the memory of police brutality in the past, since I am indeed sure that it won’t happen again. I also wish that these incidents should never affect your free enterprise in the future,” Sargsyan said.