April 17, 2007 - 14:49 AMT
Armenia officially informed Russia and the United States as Co-Chairs of the Global Initiative on the struggle against attacks with nuclear terrorism about her approval of the Statement on the principals of this Initiative. The Global Initiative was announced by Russian and U.S. Presidents during the G8 Summit in Saint Petersburg. From that time on two meeting have been organized with the participation of initial member countries of the Initiative and the G8 states - Australia, Turkey, China, Kazakhstan and Morocco. At the first meeting in Rabat in October 2006 founding documents of the Initiative were approved by participants - Statement on Principals and Regulations on Realization and Assessment. At the second meeting in February in Ankara the working schedule for 2007-2008 was coordinated. After the meeting in Ankara Georgia, Ukraine, Palau, Israel, Macedonia, Cambodia and Romania have already joined the Initiative.
"Russian MFA welcomes RA's decision on joining the Global Initiative and expects Armenia will make a significant contribution to the realization of the initiative. Russia also hopes other states in the world, which share Initiative's common goals and actively adhere to the struggle against nuclear terrorism, will also join the Initiative," says the statement of the RF MFA Press Office.