April 20, 2007 - 14:33 AMT
The meeting with Azeri Foreign Minister Elmar Mamedyarov passed in normal and calm atmosphere, Armenian Foreign Minister Vartan Oskanian stated to a joint press conference with his Latvian counterpart in Yerevan. He said, it is necessary to wait for the both presidents to express their opinion on Co-Chairs' offers and then to move forward. "We have not agreed on a new meeting yet. Most likely the OSCE Minsk Group Co-Chairs will visit the region till May 12 in order to prepare a meeting between Armenian and Azeri Presidents," the RA FM noted.
V. Oskanian also said, there are some issues that are not agreed yet, but the foreign ministers had serious negotiations over those issues in Belgrade, during which the OSCE MG mediators presented their offers. "There exist moot points, and this means that they were discussed during the talks. Sometimes there are cases, when the Azeri Foreign Minister and I are not authorized to make decisions. And this time we will pass the Co-Chairs' offers to the Presidents of Armenia and Azerbaijan," the RA FM underscored.
In his part Latvian Foreign Minister Artis Pabriks underlined, the Nagorno Karabakh conflict can be settled only via peaceful talks. "Latvia shares hopes of the Armenian side on peaceful solution to the Nagorno Karabakh conflict in the framework of OSCE MG and thinks the conflict can be settled only by the consent of all parties. There exist a lot of problems between countries, but they all must be solved through peaceful talks, negotiations. All other ways do not lead to wishful results," he noticed.