August 17, 2016 - 14:25 AMT
Coca-Cola Hellenic Bottling Company Armenia has implemented yet another sustainability project, in the framework of which 5.5Km of Dalar river bank in Aghveran, Kotayk province, have been cleaned up.
“Apart from doing business, Coca-Cola Hellenic Armenia has always prioritized environmental protection and sustainable development. This is something we advocate to our employees, partners, as well as the whole community. Today’s river cleaning initiative is part of the series of activities we have been implementing for a number of years. The next one is planned for autumn, when we will join forces for tree planting,” said Sayyora Ayupova, General Manager of Coca-Cola Hellenic Armenia Company.
Employees of Art Lunch, a longtime partner of Coca-Cola Hellenic Armenia, joined the project too, contributing to the success of this important initiative. As a result of a full day’s work, teams cleaned up and collected 220 bags of waste from the area.
“Apart from cleaning the garbage from the river bank we think it is equally important to spread the culture against environmental pollution. After this initiative, not only will we stop polluting the environment ourselves but will also prevent others from doing so,” said Bakur Melkonyan, an Art Lunch representative.
Over the course of its 20-year activity Coca-Cola Hellenic Armenia Company has continuously made efforts to voice and raise awareness of the importance of environmental sustainability and responsible use of water resources among the Armenian community. Among other projects completed in this domain is the recently launched Hayanist initiative, implemented in partnership with USAID and aimed at improving water stewardship and restoring irrigation system in Ararat valley.