April 24, 2007 - 17:44 AMT
Through its Washington, DC embassy, Turkey has sent full page ads to 5 important newspapers across the U.S. calling on Armenia to "bring to light together along with Turkey the events of 1915."
The ads will reportedly run in the New York Times, the Washington Times, the Los Angeles Times, and the Politico and Roll Call newspapers, which are both important within Washington political circles.
The ad calls on Armenia to agree to form a joint commission with Turkey to look into and research the events of 1915, also noting that if appropriate, third party countries could be involved. The ad also underlines that all archives must be made available and used in the possible research done by a joint commission. Included in the ad are quotes from U.S. President George W. Bush, former U.S. President Bill Clinton, U.S. Secretary of State Condoleezza Rice, and current Armenian Patriarch in Turkey, Mesrob II. Each of one of these figures calls on Turkey and Armenia to work together.