May 4, 2007 - 17:12 AMT
Today a motorcade with the property of 62nd Russian military base of Akhalkalaki (Georgia) arrived at the 102nd Russian base in Gyumri (Armenia), RF Assistant Commander-in-Chief of Land Forces colonel Igor Konashenkov stated. "The motorcade, which left the base in Akhalkalaki today in the morning, crossed the Armenian-Georgian border without any problems and at 14:00 Moscow time arrived at the Russian base in Gyumri," he said.
The Assistant Commander-in-Chief clarified that the motorcade has transported special equipment, material and technical property and sport implements. "Totally we plan to send two more motorcades from Georgia to our base in Gyumri this year," he added.
Besides Konashenkov said that 19 special trains with the property, equipment and armament of Russian military bases will be sent from Georgia to Russia and the Russian base in Gyumri. The first echelon will be sent in mid May. "By doing that Russia strictly follows the agreement on terms and order of withdrawing Russian bases from the Georgian territory," the Assistant Commander-in-Chief underlined. He reminded the 62nd Russian military base of Akhalkalaki must be closed till the end of 2007, and the 12th base of Batumi will be dismantled during 2008, ITAR TASS reports.