May 4, 2007 - 17:29 AMT
"Armenia has broken the agreement on confidentiality over the negotiation process around the Nagorno Karabakh conflict settlement, Azeri President Ilham Aliev stated in Sabunchi district of Baku speaking in the opening ceremony of a special village of Ramani, which has been built for 450 displaced persons. He said, "information about the negotiation process that the Armenian officials are spreading, is being presented to the society in a distorted form."
Ilham Aliev stated that, "there exists a common agreement on returning the 7 occupied regions of Azerbaijan by step-by-step approach, after which displaced Azeri population will unconditionally return to their native places." At the same time he says that both Armenia and the international mediators accepted these offers.
Aliev stated the status of Nagorno Karabakh "can be discussed only in the framework of Azerbaijan's territorial integrity. Alongside Azerbaijan does not oppose the idea of placing peacekeepers on this territory, which actually is Armenia's initiative."